Talsos notiks īpašs filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” seanss ar Ievas Lešinskas-Geiberes dalību

Svētdien, 15. septembrī, plkst. 18.00 Talsos, kinoteātrī “Auseklis” notiks īpašs režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālās filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” seanss, pēc kura skatītājiem būs iespēja satikt un aprunāties ar filmas galveno varoni, dubultaģenta Imanta Lešinska meitu Ievu Lešinsku-Geiberi.

Filma ir tulkotājas un atdzejotājas Ievas Lešinskas-Geiberes personisks stāsts par viņas tēvu Imantu Lešinski, kurš bija pazīstams gan PSRS, gan ASV politiskajā sistēmā un kura pārbēgšana uz ASV 1978. gadā kļuva par skandalozu starptautisko notikumu. Imants Lešinskis bija dubultaģents, kurš dzīvoja un darbojās, mainot identitātes; pēc tam, kad viņš bija publiski nācis klajā ar faktiem, kas izgaismoja Valsts drošības komitejas (VDK) darbību Latvijā, viņš mira nenoskaidrotos apstākļos.

Filma ir balstīta Ievas Lešinskas-Geiberes atmiņās un dienasgrāmatu ierakstos. Tas ir mēģinājums noskaidrot patiesību par savu tēvu un aukstā kara notikumiem, kuros viņa bijusi iesaistīta, pašai neapzinoties. Dokumentālās filmas veidošanā piedalījušies arī notikumu aculiecinieki, bijušie ASV Federālās izmeklēšanas biroja un Centrālās izlūkošanas pārvaldes, PSRS Valsts drošības komitejas darbinieki, izlūkdienestu vēstures eksperti. Tāpat filmā izmantots plašs dokumentālo arhīvu materiāls.

 “Spiegi ir reāla parādība. Viņu darbs ir izspiegot citas valstis. Spiegi ir arī gluži reāli cilvēki ar īstām ģimenēm. Viņiem ir bērni. Filma “Spiegs, kurš mans tēvs” ir meistarīgs ieskats pasaulē, kam nekad nepievēršas kino kura uzmanības centrā ir spožuma auras apvītais fiktīvais spiegs vienmēr šarmanti elegants, vienmēr vīrietis bez bērniem ‒ proti, tajā, ar ko nodarbojas īsti spiegi, un iespaidā, ko šis darbs atstāj uz viņu bērniem. Filma atsedz aso kontrastu starp mūsu klišejisko kino iespaidā tapušo priekšstatu par spiegu dzīvi un padomju spiega drūmo un brutālo karjeru ‒ realitāti, ko uzskatāmi parādījuši arī pēdējā laika notikumi, tādi kā padomju izlūkdienesta neveiksmīgais mēģinājums noindēt krievu spiegu Sergeju Skripaļu un viņa meitu. Filmā “Spiegs, kurš mans tēvs” Kilmi un Grūbe, izmantojot dokumentālus kadrus, inscenētas ainas un Ievas Lešinskas stāstījumu, parāda dzīves pusi, ko spēj iztēloties tikai retais no mums,“ stāsta Tomass Henriks Ilvess, bijušais Igaunijas prezidents un filmas varones kolēģis radio “Brīvā Eiropa”.

Filmas tapšanu atbalstījis Nacionālais Kino centrs, Creative Europe Media atbalsta programma, Čehijas un Igaunijas filmu institūts, Bavārijas filmu fonds, Vācijas sabiedriskā televīzija ARD/RBB, BR, Čehijas Sabiedriskā televīzija, Latvijas Televīzija, un Igaunijas sabiedriskā televīzija ERR.