Starptautiskā Dzirdes diena 2020

Ik gadu Pasaules Veselības organizācija (turpmāk – PVO) izvēlas tēmu, kura tiek popularizēta Starptautiskajā Dzirdes dienā. Šogad sabiedrības uzmanība tiek pievērsta aktualitātei “Dzirdes zudums nedrīkst Tevi ierobežot”.

PVO sniegtie dati liecina, ka aptuveni 466 miljoni cilvēku visā pasaulē saskaras ar dzirdes traucējumiem un 34 miljoni no tiem ir bērni. Tāpat tiek prognozēts, ka ap 2050. gadu vairāk kā 900 miljoni pasaules iedzīvotāji, saskarsies ar dzirdes traucējumiem. Savukārt jau uz doto brīdi 1,1 biljons cilvēku vecumā no 12 līdz 35 gadiem ir uz riska robežas zaudēt savu dzirdes kvalitāti, pateicoties pastāvīgam ikdienas troksnim.

Lai gan šā brīža statistika nav iepriecinoša, PVO uzsver, ka savlaicīga un efektīva iejaukšanās var nodrošināt, ka cilvēki ar dzirdes traucējumiem var pilnībā izmantot savu potenciālu.
2020. gada galvenās atziņas saistībā ar dzirdes zudumu ir sekojošas:
• Visos dzīves posmos komunikācija un laba dzirdes veselība mūs savieno vienu ar otru, ar mūsu kopienām un pasauli;
• Tiem, kuriem ir dzirdes zudums, piemērota un savlaicīga iejaukšanās var atvieglot piekļuvi izglītībai, nodarbinātībai un saziņai;
• Globālā līmenī pasaulē trūkst piekļuves dzirdes zuduma novēršanas pasākumiem, piemēram, dzirdes aparātiem;
• Agrīna iejaukšanās būtu jāpadara pieejama, izmantojot veselības aizsardzības sistēmas.

Starptautiskās Dzirdes dienas mērķis ir aktualizēt sabiedrībai informāciju par dzirdi, dzirdes profilaksi, ausu slimībām, kā arī iedrošināt cilvēkus, regulāri pārbaudīt savu dzirdi pat ja nav sūdzību, īpaši, ja ikdienā ir saskarsme ar skaļiem trokšņiem.
Pāris ieteikumi ausu veselībai un tīrībai:
• Ausis jātīra regulāri, bet maigi, izmantojot mazu dvielīti vai salveti. Ausis nav ieteicams tīrīt ar smalkiem priekšmetiem, piemēram, ausu kociņiem, jo tie var bojāt ausu kanālus un bungādiņas;
• Strādājot ļoti trokšņainā vidē, lietojiet ausu aizbāžņus vai austiņas, kas absorbē skaņu, līdz ar to netiks radīts kaitējumus dzirdei. Regulāra skaļas mūzikas klausīšanās austiņās arī negatīvi ietekmē dzirdi un var radīt ausu bojājumus;
• Aukstā laikā ausīm ir jānodrošina silta vide, tādēļ ieteicams nēsāt galvassegu, piemēram, cepuri vai lakatu, kas apsedz ausis;
• Auss iekaisuma vai sāpju gadījumos aicinām savlaicīgi apmeklēt ārstu speciālistu.

Aicinām rūpēties un pārbaudīt savu dzirdi savlaicīgi, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī un filiālē Talsos pie otolaringologiem jeb LOR speciālistiem. Gan Ventspilī, gan Talsos, minētie speciālisti strādā ar modernu medicīnisko aprīkojumu, kas ļauj kvalitatīvi veikt pacientu diagnostiku un ārstēšanu.
Pieejamas gan valsts apmaksātas, gan maksas konsultācijas, kā arī dažādas manipulācijas. Ventspils slimnīcā ausu, kakla, deguna slimību nodaļā strādā divi speciālisti:
• Dr. Kalvis Straupmanis – veic pacientu ārstēšanu stacionārā un otolaringoloģiskās operācijas;
• Dr. Anete Eimane – veic pacientu ārstēšanu stacionārā, otolaringoloģiskās operācijas, kā arī pieņem pacientus (gan pieaugušos, gan bērnus) ambulatori uz valsts apmaksātām un maksas konsultācijām.

Arī filiālē Talsos iespējams apmeklēt divus speciālistus:
• Dr. Jana Gorbača – veic konsultācijas un tādas procedūras kā – audiometrija, timpanometrija un deguna blakusdobumu iekaisumu diagnostika;
• Dr. Linda Muldere – sniedz konsultācijas, veic procedūras – audiometrija, timpanometrija un deguna blakusdobumu iekaisumu diagnostika.
Pieteikties pakalpojumiem iespējams, zvanot pa tālruni 636 24665 Ventspilī, savukārt Talsu filiālē pa tālruni 632 59997.

 

SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”
Ventspils un Talsu filiāles slimnīcu
Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļa
Tālrunis saziņai: 63620982