Kontrolē, vai ievēro sociālo distancēšanos

Lai samazinātu vīrusa Covid-19 izplatīšanos, valstī izsludināts ārkārtas stāvoklis, ieviešot ikviena dzīvē dažādus ierobežojumus. Cilvēki ir aicināti nepulcēties, pēc iespējas retāk apmeklēt publiskas vietas un ievērot divu metru distanci. Tomēr ir vairāku profesiju pārstāvji, kuri nevar atsaukties aicinājumam palikt mājās. Tie ir arī pašvaldības policisti. Kādi šobrīd ir galvenie Talsu novada Pašvaldības policijas pienākumi, stāsta tās priekšnieks Māris Grīnvalds.

 Kā norit Pašvaldības policijas ikdienas darbs?

Brīvdienās strādājam pastiprinātā režīmā, lai kontrolētu situāciju publiskajās vietās. Skatāmies, lai nenotiek pulcēšanās, kas ir pretrunā ar valstī ieviestajiem noteikumiem. Pašvaldības policijā ir 16 darbinieki, sabiedrisko kārtību nodrošina četri vecākie inspektori un astoņi inspektori. Šobrīd tiekam galā ar esošajiem resursiem, jo, piemēram, dažādu kontroli veic arī Valsts policija.

Kam šobrīd vairāk pievēršat uzmanību?

Nedrīkstam aizmirst arī par tiešajiem darba pienākumiem, piemēram, īpašumu apsekošanu, kur šobrīd svarīgi ir nodrošināt izveidojušās kūlas sakopšanu.

Ierobežojošo pasākumu dēļ apsekojam publiskās atpūtas vietas: stadionus, bērnu laukumus, skeitparkus. Izvērtējam, kur ir lielāka cilvēku pulcēšanās iespējamība. Dodamies uz izsaukumiem, kur cilvēki ziņo par citu pulcēšanos.

Šķiet, sabiedrība ir sapratusi situācijas nopietnību, jo ielās dodas aizvien mazāk cilvēku, cenšas staigāt divatā vai vienatnē. Lielākas problēmas sagādā jaunieši, jo viņi vēl neizprot lietas būtību. Pēdējās veiktajās pārbaudēs esam piefiksējuši jauniešu pulcēšanos. Esam izveidojuši žurnālu, kur reģistrējam visas personas, kuras neievēro pulcēšanās aizliegumus. Ikviena persona tiks vispirms brīdināta par divu metru distances neievērošanu un atrašanos barā. Šo informāciju nododam Valsts policijai. Ja Valsts policijas redzeslokā šīs personas parādīsies atkārtoti par šādiem pārkāpumiem, tad Valsts policija ir tiesīga uzsākt administratīvo lietvedību un saukt pie likumā paredzētās atbildības.

Tas nozīmē, ka vecākiem ir jāskaidro bērniem esošie nosacījumi.

Tas ir jādara obligāti. Ne jau nepilngadīgie maksās Valsts policijas piemērotos naudas sodus, tie būs jāsedz vecākiem. Tieši pieaugušajiem jāizvērtē sekas.

Tuvākajā laikā spēkā stāsies bargāki sodu apmēri. Pieaugs administratīvā soda apjomi, pastiprināsies arī piemērojamā kriminālatbildība. Kriminālatbildību var piemērot, ja cilvēkam ir apstiprināta inficēšanās ar Covid-19, bet viņš neievēro noteikto karantīnu. Savukārt administratīvo sodu var noteikt par esošo ierobežojumu pārkāpšanu.

Ikvienam ir iespēja ziņot Pašvaldības policijai un Valsts policijai par cilvēkiem, kuri, iespējams, neievēro noteikto pašizolāciju. Cik ziņojumus esat saņēmuši?

Šobrīd (līdz 2. aprīlim – I.F.) 33. Pēdējās dienās ziņojumu skaits ir samazinājies. Tagad iedzīvotāji vairāk ziņo par cilvēku pulcēšanos publiskās vietās.

Ir bijušas personas, par kurām esam ziņojuši Valsts policijai, jo netiek ievērota nepieciešamā pašizolācija. Ir cilvēki, kuri par šiem pārkāpumiem saukti pie administratīvās atbildības. Arī Talsu novadā ir neapzinīgi iedzīvotāji: viens no tiem, atgriežoties no ārvalstīm, pateica, ka nesēdēs mājās, bet ies sabiedrībā.

Kā ikdienas darbā ir mainījusies problēmu specifika?

Mēs to neizjūtam, bet valstī ir vērojama tendence, ka pieaug ģimenes konfliktu skaits.

Nedrīkstam aizmirst par īpašumu uzturēšanu un sakārtošanu, kūlas nopļaušanu, jo sākas kūlas dedzināšanas sezona. Ir īpašnieki, kas sakopj savu teritoriju, bet ne visi.

Vai jums ir nodrošināts speciālais aprīkojums: dezinfekcijas līdzekļi, aizsargtērpi?

Pašvaldības policijai ir nodrošināts viss nepieciešamais aprīkojums. Ir garie tērpi, brilles, aizsargmaskas, gumijas cimdi, dezinfekcijas līdzekļi virsmām un rokām. Dezinficējam automašīnas, darba vietas.

Darbinieki, dodoties pie personām, par kuriem ziņots, ka netiek ievērota pašizolācija, lieto gumijas cimdus, ietur divu metru distanci. Mūsu darbiniekiem šādā veidā ir maza iespējamība saslimt ar Covid-19.

Darbinieki vienu reizi ir uzvilkuši pilnu aizsargtērpu. Saņēmām informāciju par personu, kura atgriezusies no ārzemēm, neievēro pašizolāciju un kurai ir iespējamie Covid-19 saslimšanas simptomi. Tad darbinieki pilnā ekipējumā šo cilvēku veda nodot analīžu paraugu.

Vai kāds no inspektoriem šobrīd atrodas pašizolācijā?

Viens inspektors drošības dēļ nodeva analīzes, jo viņam sāpēja kakls un bija citi simptomi. Ir saņemta atbilde, ka viņš nav inficējies ar Covid-19.

Kādus izaicinājumus saredzi Pašvaldības policijas darbā, ja ārkārtas stāvokli valstī pagarinās vēl uz trīs mēnešiem?

Darba būs vairāk. Ja saslimušo skaits palielināsies, tad būs jāveic lielāka kontrole. Tomēr mums nav informācijas par personām, kuram ir jāievēro karantīna vai pašizolācija. Valsts policija saņem informāciju no robežsardzes par personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm. Mums ir svarīgas ziņas, ko dod iedzīvotāji, bet, protams, paļaujamies uz cilvēku godaprātu, sniedzot patiesas atbildes uz mūsu jautājumiem.

Ko Pašvaldības policija šajā laikā iesaka cilvēkiem?

Jādomā par sevi un par līdzcilvēkiem. Ja esi atgriezies no ārvalstīm, tad 14 dienas obligāti pavadi pašizolācijā! Ja esi slims, tad ievēro karantīnu!

Ievēro noteikto sociālo distancēšanos, apmeklējot publiskas un sabiedriskas vietas un objektus!

Lai apturētu jaunā vīrusa izplatīšanos, nepieciešams ievērot divu metru distanci. Tik vien mums ir jādara!

Inita Fedko